Jaki język programowania wybrać

Istnieje wiele języków programowania i wiele osób zastanawia się jaki język będzie dla nich odpowiedni. Nie pracując w branży IT, nie zawsze wiemy czym się kierować i jakie to będzie miało konsekwencje. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Ja w mojej drodze programisty zetknąłem się z językami C++, C#, Java i Python. Tak naprawdę jeśli chodzi o tworzenie systemów, aplikacji w tych językach to są one do siebie bardzo podobne. Każdy język jak opanujesz na poziomie zaawansowanym zapewni możliwości pracy i ciekawe projekty.

Zapraszam Cię do obejrzenia nagrania, gdzie dowiesz się o różnych językach programowania i zobaczysz jak różnią się one od siebie.

C#

Jeśli chcesz tworzyć narzędzia, które będą związane w jakikolkwiek sposób z systemem MS Windows, to najlepiej zacząć od C#. Jeśli chcesz czasem napisać aplikację desktopową z oknem windows a czasami piszesz systemy webowe, to C# będzie dla ciebie idealny. Ten język będzie też odpowiedni dla programistów chcących programować gry w Unity. Pod tym względem będzie on najbardziej uniwersalny. Język dla frontendowców Typescript, który używa się do pisania frontów w Angularze, jest podobny do C#.

Java

Jeśli chcesz pracować jako backend developer w systemach infrastrukturalnych (banki, koleje, przemysł), to najlepsza na start będzie Java. Jest to język uniwersalny, spotykany w wielu miejscach w systemach backendowych w przemyśle. Można napotkać tam systemy napisane w C#, ale Java będzie występowała częściej. Wyjątkiem są USA, gdzie jest bardzo dużo systemów .NET C#.

Python

Python jest językiem powszechnie używanym przez naukowców i jest również bardzo popularny w USA. Jest to język czytelny. Różni się od C# i Javy tym że jest dynamicznie typowany. Deklarując zmienną nie podajemy jakiego jest ona typu. Dopiero przypisa wartość decyduje o typie.

JavaScript / TypeScript

Jeśli chesz pracować jako frontend developer i tworzyć strony internetowe lub systemy webowe, to musisz nauczyć się JavaScript oraz poznać Angulara i TypeScript (język dodający do JavaScript obsługę typów).

Backend

Część developerów lubi pracować tylko przy backendzie i wtedy zostają backend developerami. Programują głównie systemy backendowe i wewnętrzne systemy przetwarzania danych. Przy backendzie głównie wykorzystywana jest Java i C#. Czasami zdarzają się systemy w Pythonie.

Frontend

Inni wolą tylko fronend, czyli strony internetowe, webowe systemy, lubią pracować z CSS, HTML i JavaScript. Jak lubisz dłubać przy ikonach, obrazkach, walczyć godzinami, żeby strona była dobrze pokazana na wielu przeglądarkach i szybko się wczytywała oraz była prawidłowo zaimplementowana dla osób niewidomych, to będziesz dobrym frontend developerem. Cały czas duża część systemów frontendowych jest oparta o Javę, albo C#, ponieważ te języki umożliwiają tworzenie wszystkich typów aplikacji i systemów.

Full Stack

Jest też grupa developerów, którzy lubią backend i frontend. Nazywa się ich full stack developerami, czyli potrafią ogarnąć pełen stos technologiczny systemu.

Dlaczego uczymy C#

Tak wygląda wybór języka dla początkującej osoby, która chciałaby zostać software developerem. W naszej szkole uczymy języka C#, który jest uniwersalny i zapewni Ci możliwość pracy w wielu krajach, przy bardzo ciekawych projektach. Możesz tworzyć systemy webowe, backend, frontend. Możesz w nim pisać gry, tworzyć aplikacje desktopowe na wszystkie systemy operacyjne. C# jest wspierany i intensywnie rozwijany przez firmę Microsoft. Jest domyślnym językiem dla aplikacji w chmurze Azure i oferuje niesamowite możliwości przy dużej łatwości opanowania podstaw i rozpoczęcia drogi programisty.